Jak se problém řeší dosud
Z analýzy vyplývá, že Akreditované osoby pro dluhové poradenství poskytují poradenství obětavě a kvalitně s těmito aspekty:
· Kapacita akreditovaných osob pro dluhové poradenství je v Praze malá (cca 8.000 dlužníků na poradenské místo) a tímto faktem jsou limitovány i ostatní sledované parametry,
· akreditované osoby jsou primárně zaměřeny na jiné sociální služby s tím, že klienti těchto sociálních služeb jsou také často předluženi (mimo Poradny při finanční tísni, o.p.s.),
· komunikace s klienty probíhá zásadně na přepážce poradenského místa (pokud je na webu uvedena možnost setkání v rodině, v praxi je toto z kapacitních důvodů vzácné)
· žádný poradenský subjekt v praxi ve větším rozsahu aktivně nevyhledává klienty ve fázi zadlužování či rané fázi splácení závazků, ale opět z kapacitních důvodů se primárně zaměřují na osoby, které mají více exekucí s řešením, kterým je insolvence dané osoby.
Mimo akreditované osoby pro dluhové poradenství existují subjekty, které dle zákona č. 64/2017 Sb., mohou podávat insolvenční návrhy, tj. advokáti, notáři, soudní exekutoři, insolvenční správci. Služby těchto subjektů jsou zaměřeny explicitně na podání insolvenčního návrhu bez jakékoli aktivity směřující k sociálnímu začleňování.